Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie a současnost oddílu moderní gymnastiky při SK Motorlet Praha

28. 5. 2012

Historie a současnost oddílu moderní gymnastiky

Oddíl moderní gymnastiky při původním SK Motorlet Praha, sídlící přímo v místě plaveckého areálu v Praze 5 - Radlicích, má již dlouholetou tradici. Od svého počátku v roce 1975, ještě pod jménem SSK Motorlet Praha připravuje jedny z nejkvalitnějších moderních gymnastek v České republice včetně bývalých československých a českých reprezentantek.

Z líhně SK Motorlet Praha pocházely např. takové osobnosti české moderní gymnastiky jako mnohonásobná mistryně republiky a účastnice mnoha evropských a světových šampionátů Jana VESELÁ, dále pak další reprezentantky Gabriela HERMANOVÁ.

Od roku 1991 stojí v čele oddílu jako předsedkyně a hlavní trenérka paní Blanka KSANDROVÁ. Pod jejím trenérským a organizačním vedením oddíl MG při SK Motorlet Praha dál úspěšně vzkvétá.

Blanka KSANDROVÁ je od roku 2000 zároveň předsedkyní Oblastní komise MG Praha. V oddíle pracují i další kvalifikované trenérky a baletní pedagog, kteří se starají o talentované závodnice i malé naděje tohoto krásného, ryze dívčího sportu.

Oddíl MG čítá okolo 80 členů ve věku od 4 do 18 let. Závodnice jsou rozděleny do skupin dle věku a výkonnosti. Nejmladší závodnice se připravují na soutěže Základního programu MG, dále jsou zastoupeny i všechny kategorie povinného programu a skupina vrcholových závodnic, které se připravují na mezinárodní program. Závodnice oddílu MG se pravidelně účastní přebornických, mistrovských pohárových i mezinárodních soutěží. Velkou posilou jejich výkonnosti jsou právě mezinárodní pohárové soutěže, kde mají možnost změřit své síly s kvalitní mezinárodní konkurencí.

Z líhně oddílu SK MotorletPraha (dříve SSK Motorlet Praha) pochází mnoho úspěšných moderních gymnastek. Jmenujme zejména úspěšné reprezentantky, kterými byly KLÁRA DOČEKALOVÁ a KAROLÍNA BOHÁČOVÁ, reprezentantky Československa a České Republiky a zároveň i ještě tehdejšího SSK Motorlet. Klára Dočekalová byla účastnicí několika ME a MS ve společných skladbách a Karolína Boháčová se zúčastnila MEJ rovněž ve společných skladbách. Z této úspěšné líhně pocházejí i další úspěšné reprezentantky ČR a SSK Motorlet, kterými byly Markéta Svatková, Tereza Doležalová a Lucie Beránková.

...a nastoupila další generace úspěšných závodnic, za zmínku stojí především skvělé gymnastky Zuzana Trojanová, Zuzana Ctiborová, Kristýna Cílková, Zuzana Hvízdalová, Kateřina Šotková, Kateřina Smolková a juniorská reprezentantka Kateřina Satrapová, které pro náš oddíl vybojovaly mnoho titulů Přeborníka Prahy a vynikající umístění na mistrovstvích České republiky.

Hvězdami našeho oddílu i stálicemi české "moderněgymnastické scény" byly na přelomu tisíciletí především české reprezentantky Leona SISWARTONOVÁ a Ivana KOŤÁTKOVÁ a Hana ŠVECOVÁ.

LEONA SISWARTONOVÁ na sklonku své sportovní kariéry se připravovala v oddíle SK Motorlet Praha. V roce 1999 se stala seniorskou mistryní České republiky v mistrovské třídě ve cvičení s míčem a téhož roku se s týmem ČR zúčastnila MS a kvalifikace na OH 2000 v japonské Ósace. V roce 2000 získala stříbrnou medaili na mistrovství České republiky v mistrovské třídě ve víceboji a zároveň si odnesla bronz za finálové cvičení s obručí a v tomto roce se zúčastnila ME v Zaragoze, kde český tým vybojoval 15.místo v soutěži družstev. V roce 2001 se s vynikajícím výsledkem zúčastnila Světové letní Univerziády v Pekingu, kdy obsadila vynikající 15.místo v soutěži jednotlivkyň a po zisku 3 stříbrných medailí na mistrovství České republiky v mistrovské třídě ukončila svou výbornou kariéru na MS v Madridu, kde český tým vybojoval v soutěži družstev výborné 15.místo. Leona úspěšně absolvovala studium na FTVS UK - obor fyzioterapie a v současnosti jí můžeme vidět na přehlídkových molech, v televizních reklamách a v mnoha muzikálech.

IVANA KOŤÁTKOVÁ byla další českou reprezentantkou oddílu SK Motorlet Praha. V roce 2001 se stala mistryní ČR v I.VT, držitelkou mistrovské třídy a členkou seniorské reprezentace ČR, která se připravovala na MS v USA 2002 ve společných skladbách. Ivana získala také mnoho titulů Přebornice Prahy a mnoho cenných mezinárodních vavřínů.

HANU ŠVECOVOU zdobí titul mistryně České republiky I.VT z roku 2002, je rovněž držitelkou mistrovské třídy a v roce 2004 vybojovala skvělé 8.místo ve finálovém cvičení se stuhou na M ČR v MT a byla rovněž mistryní ČR ve společných skladbách. I Hanka byla zařazena do seniorské reprezentace, která se připravovala na MS 2004 ve společných skladbách. V současné době se probojovala do finále taneční soutěže pořádané firmou NIKE "Ukaž se".

Další úspěšnou závodnicí nedávné doby byla mistryně ČR z roku 2004 v kategorii nadějí starších a stříbrná medailistka z M ČR z roku 2003 ANDREA ČERNÁ. K dalším úspěšným závodnicím tohoto období patřily Adéla Cigániková, nynější studentka Státní konzervatoře a Klára Feiferová. Tyto závodnice získaly spolu s Barborou Smíškovou a Barborou Jouglíčkovou v roce 2006 titul mistryň České republiky ve společných skladbách nadějí.

Vrcholové družstvo se připravuje pod vedením Blanky KSANDROVÉ a asistentky Petry Skálové a dalších specialistů. Všechny závodnice vrcholového družstva SK Motorlet Praha vzorně reprezentují náš oddíl na všech soutěžích a zároveň přivážejí nejedno cenné umístění ze všech mezinárodních závodů, za což jim patří velké poděkování.

Zatím nejúspěšnější závodnicí současnosti SK Motorlet Praha je členka sportovního centra mládeže v v SK GITY MS Brno, Barbora JOUGLÍČKOVÁ, trojnásobná Přebornice Prahy a dvojnásobná mistryně České republiky z let 2006 a 2007 a vicemistryně ČR 2005, která dosahuje výborných výsledků i na mezinárodním poli. V roce 2007 vyhrála Barbora Jouglíčková mezinárodní závody v Jižní Africe, Polsku a Slovensku a z mezinárodního závodu ve Finsku a Španělsku přivezla celkem 2 stříbrné a 2 bronzové medaile. V roce 2009 byla Barbora Jouglíčková velmi úspěšná na závodech v zahraničí, na MT ve Finsku vybojovala bronzovou medaili v sestavě s obručí, vyhrála mezinárodní závod v Liptovském Mikuláši a přivezla zlatou medaili v sestavě s míčem z MT v Mariboru. Svým výkonem na MČR juniorek 2009 se probojovala do širší nominace juniorského reprezentačního družstva a v roce 2010 reprezentovala ČR a náš klub na MEJ v Brémách, kde jako juniorka jednotlivkyně cvičila sestavu s obručí.

Mezi další talentované závodnice oddílu MG patří také Barbora SMÍŠKOVÁ, která v roce 2007 obsadila 4.místo na M ČR kadetek, vyhrála mezinárodní závod v Polsku, a na mezinárodním závodě na Slovensku a ve Španělsku získala 3 stříbrné medaile, v roce 2008 získala titul Přebornice Prahy v kategorii kadetek starších a získala 2 zlaté, 1 stříbrnou a 1 bronzovou medaili na M ČR této kategorie. V roce 2009 se Barbora SMÍŠKOVÁ stala mistryní České republiky se švihadlem v kategorii juniorek a v roce 2010 se zúčastnila ME v Brémách jako členka společné skladby seniorek.

Mezi nejmladší naděje oddílu MG patří také Petra VACKOVÁ, mistryně a vicemistryně ČR 2010 v kategorii kadetek mladších, finalistka M ČR nadějí mladších 2010 Kačka RAMPACHOVÁ a s ní další naděje mladší, a to Johanka MAREŠOVÁ, Daniela NĚMEČKOVÁ, Daniela PROCHÁZKOVÁ a Magdalena KREJČOVÁ. Mezi kadetkami patři mezi naděje také Johanka WICHTERLOVÁ a Anetta BESTOVÁ. Spolu s nimi se připravují i další talentovaná děvčátka nejmladších ročníků, a to přebornice Prahy nadějí nejmladších 2010 Jennifer ENRIQUEZOVÁ, Pavlínka VODVÁŘKOVÁ, stříbrná medailistka z Přeboru Prahy 2010 nadějí nejmladších , Anička MOLNÁROVÁ, Natálka FRIDRICHOVÁ, Viktorka KUNCKOVÁ a Nella ORSZÁGHOVÁ.

Ve společných skladbách je oddíl MG také velmi úspěšný. Nedávným vynikajícím úspěchem je zisk titulu mistryň České republiky v kategorii nadějí z roku 2006. V letech 2007 a 2008 se naše závodnice staly Přebornicemi Prahy v kategorii E a v kategorii D se probojovala na M ČR, kde v roce 2008 obsadily krásné 6.místo. V roce 2009 jsme na tento úspěch navázaly postupem obou skladeb nadějí mladších i nadějí starších na M ČR, kde naše naděje starší obsadily opět krásné 6.místo. V roce 2010 se naše naděje nemladší (2002 a ml.) staly suverénními Přebornicemi Prahy a naše družstvo nadějí mladších obsadilo 2.místo a naděje starší vybojovaly také stříbrné medaile. Obě skladby nadějí postoupily i na M ČR, kde naděje starší obsadily pěkné 5.místo a naděje mladší vybojovaly v náročném závodě skvělé 3.místo a bronzové medaile.

Kromě náročné přípravy v domácím areálu absolvují děvčata rovněž třítýdenní letní soustředění. Během roku jsou pořádány oddílové závody, dny a týdny otevřených dveří, prázdninové a Vánoční akademie pro všechny závodnice a jejich rodiče.

Oddíl také pořádá mezinárodní závod "Pohár Dobré vůle - GOODWILL CUP", který má své pevné místo v kalendáři gymnastických soutěží a účastní se jej vybrané oddíly z České republiky i závodnice evropských zemí. V roce 2008 se zúčastnilo 13 evropských států, v roce 2009 11 států a v roce 2010, kdy se zúčastnilo přes 100 závodnic ze 12 států a závod obohatily i závodnice z Olympijského centra v Rjazani v Rusku.

Díky velké podpoře vedení sportovního areálu SK Motorlet Praha, oddíl MG celoročně využívá perfektních, nově zrekonstruovaných prostor sportovní haly v Praze - Radlicích, jakožto i plavecký bazén, posilovnu a rehabilitační zařízení.

Oddíl také touto cestou děkuje sponzorům oddílu, z nichž největšími jsou METROSTAV a.s, SANTÉ a.s. a řada dalších.

Rok 2011 byl v novodobé historii oddílu jedním z nejúspěšnějších. Tereza Wágnerová a Barbora Smíšková se staly držitelkami mistrovské třídy na M ČR v MT Bratislavě. Tereza Wágnerová obsadila 5.místo ve víceboji a dvakrát 4.místo ve finále s obručí a kuželi a Barbora Smíšková obsadila 9.místo ve víceboji a 6.místo ve finále s míčem. Tereza Wágnerová byla zařazena do seniorské reprezentace ČR jednotlivkyň a je zařazena do přípravy na Mistrovství světa 2011 ve francouzském Monpellier. Na úspěchy našich seniorek navázaly i jejich mladší kolegyně. Přebornicemi Prahy se v roce 2011 staly: Petra Vacková (kadetky mladší), Daniela Němečková (naděje mladší) a Pavla Vodvářková (naděje nejmladší). Daniela Němečková se stala absolutní Mistryní České republiky v kategorii nadějí mladších a svoji medailovou sbírku doplnila ještě o zlato za švihadlo, stříbro za beznáčiní a bronz za obruč. Johana Marešová se stala Mistryní ČR v sestavě s obručí, vicemistryní ČR ve víceboji a bronz vybojovala za švihadlo a beznáčiní. Petra Vacková v kategorii kadetek mladších vybojovala na M ČR stříbro za sestavu s obručí a bronz za víceboj a švihadlo. Podzimní část sezóny bude v našem oddíle patřit společné skladbě seniorek a nadějí nejmladších.

Tereza Wágnerová reprezentovala náš oddíl MG při SK Motorlet Praha na podzim roku 2011 jako jedna ze tří reprezentantek na MS, stala se účastnicí Mistrovství světa v moderní gymnastice 2011, Montpellier ve Franciii. Toto je obrovský úspěch našeho oddílu, celého klubu a celé České republiky. Terezy účast navázala na vynikající jméno a tradici našeho oddílu moderní gymnastiky a navázala na své sportovní kolegyně Barboru Jouglíčkovou a Barboru Smíškovou, které v r.2010 byly účastnicemi ME. Gratulujeme Tereze Wágnerové, že svou účastí prokázala vysokou sportovní úroven našeho oddílu moderní gymnastiky při SK Motorlet Praha. Tereza Wágnerová se po úspěšné reprezentaci na MS také jako první gymnastka našeho klubu zúčastnila závodu Grand Prix 2011 v Brně, kde završila svoji letošní velice úspěšnou sezónu v kategorii jednotlivkyň.

I rok 2012 jsme odstartovaly vemi úspěšně, je to obrovská radost dětí, rodičů, trenérů,prostě celého oddílu, když přijedete na první závod, tentokráte do Tábora se čtyřmi závodnicemi a přivezete tři zlaté medaile a jednu bronzovou v podání zlatá Petra Vacková, Daniela Procházková a Pavla Vodvářková a bronzová Jenny Endriguezová,měsíc na to následovala další pohárová soutěž velmi náročná, nebot zde měřila své síly téměř celá ČR. Závod se konal na Vysočině a to v městě Třebíči kam jezdíme již téměř 20 let. Organizátoři nám připravily přenádhernou soutěž,která trvala celých 11 hodin, závodilo zde 150 závodnic ve všech věkových kategoriích, i tato soutěž resp. výsledky z ní stále poukazují na naši vysokou sportovní úroven. V kategorii kadetek starších další zlato přivezla domů Petra Vacková, o další zlato jí doprovodila v kadetkách mladších Johana Wichterlová. V odpolední části se závodu zúčastnily v kategorii nadějích starších Daniela Němečková, která rovněž získala zlato pro náš oddíl moderní gymnastiky a stříbro přivezla Johana Marešová.

Další příprava našeho oddílu je směřována k velkému mezinárodnímu závodu již 20. ročník Poháru dobré vůle - GOOD WILL CUP 2012, kde změříme své síly nejen s evropskými zeměmi, ale i se zámořím. Příprava malých děvčátek i starších v přípravce směřuje k týdnům otevřených dveří a k Přeboru oddílu v MG pro všechny holčičky našeho oddílu,které zacvičí svým rodičům své sestavičky, které se naučily. Tereza Wágnerová se chystá na Světový pohár v Taškentu a Barbora Smíšková na Mistrovství Evropy v Nižném Novgorodě. A JAK TO VŠECHNO DOPADNE - TO NECHÁME JIŽ NA DĚTECH, NICMÉNĚ JE NUTNÉ SI UVĚDOMIT, ŽE CVIČÍME S LÁSKOU, PRO RADOST A ŽE SI DO ŽIVOTA ODNESEME SPOUSTU KRÁSNÉHO A PROSPĚŠNÉHO...